Podejmujemy wyzwanie – Stowarzyszenie Kurka Wodna zasila szeregi społeczności Precious Plastic!

 

Precious Plastic („cenny plastik”) to rosnący w siłę międzynarodowy projekt społeczny zrzeszający ludzi wokół globalnego problemu zanieczyszczenia plastikiem. Pomysłodawcy projektu podeszli do tematu niezwykle ciekawie – zupełnie za darmo dzielą się gotowymi projektami i wiedzą na temat tego, jak przy użyciu materiałów z odzysku oraz niewielkim kosztem zbudować własne urządzenie do recyklingu plastiku. Gotowa maszyna pozwala nam przetwarzać odpowiedniego rodzaju plastik w trwałe, bardzo atrakcyjne i ciekawe przedmioty użytkowe, których przykłady, prosto z bazaru Precious Plastic, możecie obejrzeć poniżej.

Zakres możliwości, jakie daje maszyna i oryginalność „wychodzących” z niej przedmiotów, przekona chyba każdego. Jednak w naszym odbiorze Precious Plastic to znacznie więcej niż urządzenie do recyklingu – dla nas jest to narzędzie do edukacji i zmiany myślenia o tym, czym faktycznie jest plastik, jakie stanowi zagrożenia i jak tym zagrożeniom przeciwdziałać. Ponadto globalny, opensource’owy charakter przedsięwzięcia jak mało co pokazuje moc oddolnej inicjatywy i siłę ludzi zrzeszających się w pracy dla wspólnego dobra.
Wszelkie szczegóły na temat Precious Plastic znajdziecie tutaj: https://preciousplastic.com.

Mimo że ta zapoczątkowana przez Dave’a Hakkensa idea ruszyła w 2013 roku, powstały trzy wersje maszyny (prace nad czwartą już się zaczęły), a na całym świecie powstało wiele pracowni, to do Polski ta inicjatywa wchodzi bardzo powoli. Jest jednak nadzieja na poprawę tego stanu rzeczy, gdyż szlaki w naszym kraju przetarła Plastikowa Rewolucja, projekt studentów z Warszawy: w czerwcu tego roku autorzy założyli fanpage na Facebooku, a na początku września mogli pochwalić się gotowym zestawem maszyn i pierwszymi plastikowymi produktami. Podziwiamy, zazdrościmy efektów i podejmujemy wyzwanie!

Projekt Haś Machine to górnośląska odsłona Precious Plastic, zainicjowana przez Stowarzyszenie Kurka Wodna. Jesteśmy na początku drogi: szukamy miejsca, części, finansowania, ludzi do współpracy… Mamy podstawy – wiedzę o Precious Plastic, silną motywację i gotowy do działania zespół. Już dziś zachęcamy Was do śledzenia postępów projektu Haś Machine na naszej stronie www i naszym fanpage’u, a przede wszystkim zapraszamy do współpracy!

 

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: ekoMasz | Precious Plastic – rekrutacja trwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *