MaskBook – Kurka Wodna w globalnym projekcie

Koniec 2018 roku minął nam pod znakiem współpracy z francuską organizacją Art of Change 21. Z okazji COP24, czyli zeszłorocznej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Stowarzyszenie Kurka Wodna zostało zaproszone do realizacji projektu MaskBook – inicjatywy o globalnym zasięgu.

MaskBook to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w ramach COP w 2015 roku przez Art of Change 21 – francuską organizację non-profit zrzeszającą artystów, przedsiębiorców i młodych liderów działających na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym szczególnie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Celem projektu MaskBook jest zaangażowanie sztuki w budzenie świadomości społecznej na temat zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu. Głównym symbolem projektu jest maska antysmogowa stanowiąca dla twórców swoiste “płótno” artystycznego wyrazu. MaskBook to w istocie zbiorowe dzieło, stanowiące doskonały przykład sztuki zaangażowanej. Składa się na nie galeria już ponad 2,5 tys. “zamaskowanych portretów” z ponad 40 krajów na całym świecie.

Do organizacji MaskBooka w ramach COP24 w Katowicach zaproszono nas we wrześniu 2018 roku. Wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach stworzyliśmy 22 maski i ich portrety. Autorem wszystkich fotografii jest Klára Drenčeniová – utalentowana fotografka z Kurki Wodnej. Współpraca Kurki z ASP zaowocowała otwarciem 4 wystaw na terenie Katowic, z których jesteśmy ogromnie dumni 🙂

Tutaj link do galerii zdjęć naszych masek.

W katowicką odsłonę MaskBooka zaangażowali się także mieszkańcy miasta oraz uczestnicy COP24. 8 grudnia ub.r. w Strefie Centralnej odbyły się warsztaty prowadzone m.in. przez Kurkę. Uczestnicy warsztatów wykazali się ogromną kreatywnością, tworząc swoje własne maski z wykorzystaniem wyłącznie materiałów z odzysku. Każdy z twórców mógł wziąć udział w sesji fotograficznej, dzięki czemu kolejne portrety stały się częścią tego ponadnarodowego przedsięwzięcia.

Udział w projekcie MaskBook był dla Kurki ciekawym i ważnym doświadczeniem. Wprowadził nas w świat zaangażowanej twórczości artystycznej, ale przede wszystkim ukazał siłę oddolnej inicjatywy ekologicznej o charakterze globalnym.

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *