Zielone balkony, czyli pionowe ogrody w Katowicach

Dla wielu z nas okres wiosenno-letni oznacza początek sezonu ogrodniczego. W miastach, z braku innej możliwości, swoje ogrodnicze pasje realizujemy na balkonach i tarasach. Najczęściej kierujemy się wygodą, ograniczając się jedynie do kilku gatunków popularnych roślin balkonowych. Do ogrodniczych szaleństw nie zachęca również niewielka przestrzeń balkonów, w efekcie czego na większości z nich znajdziemy wyłącznie pojedyncze donice i popularne balkonówki. Poza tym – czy aranżując balkon, zastanawiacie się nad ekologiczną stroną tego przedsięwzięcia?

Inspiracją do nowego projektu realizowanego przez nasze stowarzyszenie stał się coraz popularniejszy w architekturze trend przekształcania balkonów i tarasów w pionowe ogrody. Oznacza to obsadzanie elewacji budynków roślinami, ale nie chodzi tu o uprawę pelargonii w balkonowych skrzynkach, ale o prawdziwy miejski, pionowy las. Takie rozwiązanie ma stanowić odpowiedź na problemy zanieczyszczenia powietrza we współczesnych miastach oraz drastycznego spadku liczebności owadów zapylających. Rośliny mają pomóc chronić mieszkańców przed smogiem, ograniczać hałas, produkować tlen dla miasta, regulować temperaturę w budynkach oraz stać się siedliskiem dla owadów. Koncepcja pionowych lasów nawiązuje do XIX-wiecznej filozofii miast ogrodów.

Bosco Verticale

(Źródło:By Nguyen Tan Tin – Flickr, zobacz też: en:File:Bosco Verticale towers in Milan, Italy 02.jpg, CC BY 2.0, https://pl.wikipedia.org/w/index.php?curid=4349663)

 

Najpopularniejszym przykładem budynku tego typu jest włoski Bosco Verticale. Jest to para mieszkalnych wieżowców w Mediolanie, gdzie na powierzchni balkonów, tarasów i dachów rośnie aż 900 drzew! Do Polski także dotarła moda na zielone wieżowce – pierwszy tego typu budynek ma powstać w Szczecinie. Deweloper planuje przebudowę dawnej siedziby TVP, która zakłada budowę specjalnych tarasów obficie obsadzonych roślinnością.

 

Do stworzenia zielonego miasta swoją cegiełkę może dołożyć każdy z was. Wystarczy odpowiednio zadbać o kawałek własnej przestrzeni. Jak? Tego dowiecie się na warsztatach z urządzania ekologicznych ogrodów balkonowych w stylu wertykalnym, organizowanych przez Stowarzyszenie Kurka Wodna. W programie znajdą się:

  • charakterystyka i dobór roślin balkonowych,
  • aranżacja małej przestrzeni metodami upcyklingu,
  • wykorzystanie roślin jako naturalnych filtrów powietrza,
  • uprawa i pielęgnacja roślin wykorzystywanych w kuchni,
  • fauna na balkonie – sposoby na wabienie owadów pożytecznych,
  • balkonowy kompostownik – sposób na bioodpady
  • …i wiele innych, ciekawych tematów 🙂

 

 

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Witam serdecznie! Chciałabym prosić o zapisanie na warsztaty mnie wraz z córką na 13 lipca.:)) Pozdrawiam Aleksandra Kaczmarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *