Weź udział w konkursie “Zasadź sobie balkon”

Kurka Wodna ogłasza konkurs “Zasadź sobie balkon”, w którym w internetowym głosowaniu wspólnie wybierzemy superekologiczny balkon w Katowicach. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Katowic, a nagrody o łącznej wartości 400 zł trafią do właścicieli dwóch zwycięskich balkonów.

Zazielenianie przestrzeni miejskiej może stać się udziałem każdego z nas – wystarczy odpowiednio zadbać o swój balkon. Przekształcanie balkonów i tarasów w ekologiczne pionowe ogrody z wykorzystaniem dużej liczby roślin, m.in. małych odmian drzew, krzewów, kwiatów, a także ziół i warzyw stanowi odpowiedź na problemy zanieczyszczenia powietrza we współczesnych miastach oraz drastycznego spadku liczebności owadów zapylających. Rośliny pełnią wiele ważnych funkcji, wpływając na jakość naszego życia: chronią przed smogiem, ograniczają hałas, produkują tlen dla miasta, pomagają regulować temperaturę w budynkach oraz są siedliskiem dla owadów. Mogą stać się także polem do doświadczeń w zakresie uprawy ziół, warzyw, a nawet owoców. Krótko mówiąc: ekologiczny ogród balkonowy to same korzyści, zarówno dla nas, jak i środowiska.

Jak wziąć udział w konkursie?

 1. Zapoznaj się z regulaminem konkursu: LINK.
 2. Urządź swój balkon, korzystając z ekologicznych rozwiązań.
 3. Przygotuj min. 3 zdjęcia balkonu wraz z opisem ekologicznej strony Twojego projektu.
 4. Swoje zgłoszenie (zdjęcia + opis) prześlij na e-mail: stowarzyszenie@kurkawodna.org, wpisując w tytule wiadomości: Zasadź sobie balkon + swoje imię i nazwisko lub prześlij pod adres: ul. Obroki 57c/14, 40-833 Katowice.

Zasady konkursu:

 1. W konkursie może wziąć udział każdy mieszkaniec Katowic.
 2. Do głosowania zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 10 najlepszych projektów, wybranych przez organizatorów z uwzględnieniem zastosowanych rozwiązań ekologicznych:
 • doboru gatunkowego roślin (bogactwo gatunków, wykorzystanie drzew i krzewów, bylin, pnącz, ziół, warzyw i owoców),
 • wykorzystania metod upcyklingowych w aranżacji (np. doniczki, siedziska),
 • dbałości o zwierzęta (np. odpowiedni dobór roślin, domek dla owadów, budki lęgowe, poidła),
 • stosowania ekologicznych nawozów i środków ochrony roślin (m.in. kompostownika).
 1. Zakwalifikowane do konkursu projekty wezmą udział w głosowaniu internetowym. 
 2. Wygrają dwa projekty z największą liczbą głosów.

Ważne terminy:

 • nabór zgłoszeń: 19.07-29.08.2019,
 • głosowanie: 30.08-05.09.2019,
 • ogłoszenie wyników: 05.09.2019,
 • spotkanie z rozdaniem nagród: 07.09.2019.

Wszystkich zainteresowanych konkursem zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach – 20 i 27 lipca w godz. 12:00-18:00 znajdziecie nas w Parku Kościuszki pod Wieżą Spadochronową. Warsztaty w całości poświęcone urządzaniu ekologicznego balkonu mogą stać się doskonałą inspiracją dla Twojego konkursowego projektu. Zapraszamy także do śledzenia naszego fanpage’a i strony www, gdzie będziemy publikować nie tylko konkursowe aktualności, ale też praktyczne porady ogrodnicze i upcyklingowe.

O projekcie “Zielone balkony, czyli pionowe ogrody w Katowicach”

Konkurs “Zasadź sobie balkon” organizujemy w ramach projektu “Zielone balkony, czyli pionowe ogrody w Katowicach”, finansowanego w ramach tzw. małego grantu z budżetu miasta Katowice. Jego celem jest budowanie świadomości mieszkańców miasta w zakresie znaczenie roślinności dla poprawy jakości naszego życia, promowanie ekologicznych rozwiązań w mieście oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego działania w ramach własnej przestrzeni, jaką najczęściej jest niewielki balkon. Poza konkursem projekt obejmuje organizację 5 spotkań warsztatowych na terenie Parku Kościuszki oraz wydanie bezpłatnego poradnika na temat aranżacji ekologicznego balkonu.

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *