Weź udział w konkursie “Zasadź sobie balkon”

Kurka Wodna ogłasza konkurs “Zasadź sobie balkon”, w którym w internetowym głosowaniu wspólnie wybierzemy superekologiczny balkon w Katowicach. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Katowic, a nagrody o łącznej wartości 400 zł trafią do właścicieli dwóch zwycięskich balkonów.

Zazielenianie przestrzeni miejskiej może stać się udziałem każdego z nas – wystarczy odpowiednio zadbać o swój balkon. Przekształcanie balkonów i tarasów w ekologiczne pionowe ogrody z wykorzystaniem dużej liczby roślin, m.in. małych odmian drzew, krzewów, kwiatów, a także ziół i warzyw stanowi odpowiedź na problemy zanieczyszczenia powietrza we współczesnych miastach oraz drastycznego spadku liczebności owadów zapylających. Rośliny pełnią wiele ważnych funkcji, wpływając na jakość naszego życia: chronią przed smogiem, ograniczają hałas, produkują tlen dla miasta, pomagają regulować temperaturę w budynkach oraz są siedliskiem dla owadów. Mogą stać się także polem do doświadczeń w zakresie uprawy ziół, warzyw, a nawet owoców. Krótko mówiąc: ekologiczny ogród balkonowy to same korzyści, zarówno dla nas, jak i środowiska.

Jak wziąć udział w konkursie?

 1. Zapoznaj się z regulaminem konkursu: LINK.
 2. Urządź swój balkon, korzystając z ekologicznych rozwiązań.
 3. Przygotuj min. 3 zdjęcia balkonu wraz z opisem ekologicznej strony Twojego projektu.
 4. Swoje zgłoszenie (zdjęcia + opis) prześlij na e-mail: stowarzyszenie@kurkawodna.org, wpisując w tytule wiadomości: Zasadź sobie balkon + swoje imię i nazwisko lub prześlij pod adres: ul. Obroki 57c/14, 40-833 Katowice.

Zasady konkursu:

 1. W konkursie może wziąć udział każdy mieszkaniec Katowic.
 2. Do głosowania zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 10 najlepszych projektów, wybranych przez organizatorów z uwzględnieniem zastosowanych rozwiązań ekologicznych:
 • doboru gatunkowego roślin (bogactwo gatunków, wykorzystanie drzew i krzewów, bylin, pnącz, ziół, warzyw i owoców),
 • wykorzystania metod upcyklingowych w aranżacji (np. doniczki, siedziska),
 • dbałości o zwierzęta (np. odpowiedni dobór roślin, domek dla owadów, budki lęgowe, poidła),
 • stosowania ekologicznych nawozów i środków ochrony roślin (m.in. kompostownika).
 1. Zakwalifikowane do konkursu projekty wezmą udział w głosowaniu internetowym. 
 2. Wygrają dwa projekty z największą liczbą głosów.

Ważne terminy:

 • nabór zgłoszeń: 19.07-29.08.2019,
 • głosowanie: 30.08-05.09.2019,
 • ogłoszenie wyników: 05.09.2019,
 • spotkanie z rozdaniem nagród: 07.09.2019.

Wszystkich zainteresowanych konkursem zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach – 20 i 27 lipca w godz. 12:00-18:00 znajdziecie nas w Parku Kościuszki pod Wieżą Spadochronową. Warsztaty w całości poświęcone urządzaniu ekologicznego balkonu mogą stać się doskonałą inspiracją dla Twojego konkursowego projektu. Zapraszamy także do śledzenia naszego fanpage’a i strony www, gdzie będziemy publikować nie tylko konkursowe aktualności, ale też praktyczne porady ogrodnicze i upcyklingowe.

O projekcie “Zielone balkony, czyli pionowe ogrody w Katowicach”

Konkurs “Zasadź sobie balkon” organizujemy w ramach projektu “Zielone balkony, czyli pionowe ogrody w Katowicach”, finansowanego w ramach tzw. małego grantu z budżetu miasta Katowice. Jego celem jest budowanie świadomości mieszkańców miasta w zakresie znaczenie roślinności dla poprawy jakości naszego życia, promowanie ekologicznych rozwiązań w mieście oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego działania w ramach własnej przestrzeni, jaką najczęściej jest niewielki balkon. Poza konkursem projekt obejmuje organizację 5 spotkań warsztatowych na terenie Parku Kościuszki oraz wydanie bezpłatnego poradnika na temat aranżacji ekologicznego balkonu.

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *