Konkurs “Zasadź sobie balkon” – głosowanie!

Zaczynamy głosowanie w konkursie “Zasadź sobie balkon”! Cztery z przesłanych do nas propozycji na ekologiczny ogród balkonowy zakwalifikowały się do udziału w głosowaniu. Z poniższych opisów ze zdjęciami wybierz ten, który w Twojej opinii najbardziej odzwierciedla ideę ekologicznego miejskiego balkonu. Zagłosuj i wybierz zwycięzców w konkursie.

Balkon nr 1

Mój balkon ma wystawę południowo-zachodnią. Uprawiam na nim głównie byliny, m.in. pelargonie kwitnące na różowo oraz różne odmiany barwne koleusów. Posiadam także szlumbergerę, surfinie, zielistkę oraz dwie kliwie. Z ziół – wybrałem rozmaryn, gdyż najczęściej sięgam po niego w kuchni. Wśród hodowanych przeze mnie roślin znajdują się także sosna górska i turzyca w odmianie ‘Variegata’. Do nawożenia używam gnojówki z pokrzyw, gdyż stosuję ją także na działce i jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Dodatkowo korzystam z biohumusu, który uzyskuję z kompostownika balkonowego. Meble, które znajdują się na moim balkonie pochodzą z odzysku. Oświetlenie to lampka solarna i lampion makarama.

Balkon nr 2

Pielęgnując mój ogród wykorzystuje ekologiczne rozwiązania takie jak:

  1. dodaje skorupki jajek do ziemi,
  2. rośliny podlewam wodą, w której wcześniej gotowałam warzywa czy jajka,
  3. pomidory posadziłam z nasion pobranych ze zwykłego pomidora,
  4. często kupuję rośliny zaniedbane, które prawdopodobnie wylądowałyby na śmietniku,
  5. dodatkowym nawozem moich roślin jest rozcieńczona woda z akwarium.

Przy aranżacji mojego ogródka postawiłam na różnorodność. Posiadam zarówno warzywa- paprykę i pomidory, miętę, rośliny zielone- bluszcze oraz kwiaty kwitnące. Planuje rozbudowywać swoje dość nowe hobby. Poniżej prezentuję zdjęcia.

Balkon nr 3

Jeśli chodzi o ekologiczne aspekty mojego balkonu to stawiam głównie na uprawę roślin i ziół, które mogę później wykorzystać w kuchni, a więc przeważają pomidory oraz sezonowe zioła takie jak bazylia, oregano, pietruszka, kolendra, mięta, botwinka. Wszystkie rośliny podlewane są naturalnym nawozem, z zebranych w pobliskim parku pokrzyw. Oprócz roślin uprawowych posiadamy także rośliny kwitnące wielosezonowe, które zapewniają różnorodność biologiczną. Swoje rośliny trzymam w doniczkach “z odzysku”, które często można znaleźć wśród śmieci wyrzucanych przez sklepy sieciowe. Obecnie testuje również własnoręcznie wykonany kompostownik, który skonstruowałem zainspirowany warsztatami “Zielone balkony” gdzie można było zobaczyć i dowiedzieć się jak zrobić takowy kompostownik. Liczę że mój balkon, jak i stosowane przez mnie patenty zrobią na Państwu wrażenie.

Balkon nr 4

Nie mam dużego balkonu, więc miejsce na rośliny mam nieco ograniczone. Starałam się jednak tą niedużą przestrzeń zagospodarować pod skromny ogródek balkonowy. Uprawiam wiele roślin kwitnących (surfinie, petunie, astry, goździki), w tym miododajnych (aksamitka, lawenda, mięta, itd.) dzięki czemu odwiedzają mnie pszczoły, trzmiele i motyle. Posiadam sporą kolekcję ziół – bazylia, rozmaryn, oregano, melisa, mięta, ziele grzybowe. Skonstruowałam także kratkę po której wije się ziele życia, ozdabiając przy tym ścianę. Hoduję również kilka krzaków pomidorów i papryki. Nie stosuję nawozów mineralnych, ani pestycydów, zamiast tego wybieram sposoby ekologiczne – np. oprysk z szarego mydła i obornik jako nawóz.

[poll id=”2″]
Bookmark the permalink.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *