TYLE TEGO W TE ŚWIĘTA

Każdego roku życzmy sobie świąt wesołych, świąt zdrowych i spokojnych, a co gdybyśmy w tym roku dołączyli do życzeń, świąt w zgodzie z naszą planetą, zrównoważonych, ekologicznych?

Co roku kupujemy więcej, wydajemy więcej i zużywamy więcej. Więcej, więcej, więcej… a gdyby tak w tym roku, w którym i tak wszystko zostało wywrócone do góry nogami, spędzić te święta inaczej, wolniej i uważniej, w zgodzie z naszą naturą i z Matką Ziemią.
Zwolnijmy tempo, zatrzymajmy się na chwilę głębszej refleksji nad tym pięknym czasem!

Ekologiczne święta wcale nie wymagają wiele wysiłku. Wystarczy ruszyć głową i wykorzystać to, co mamy pod ręką, by te wyjątkowe dni spędzić w zgodzie z naturą. Od dziś na naszych profilach będziemy podsyłać Wam wskazówki, które pomogą przygotować się do tych świąt w zrównoważony sposób. Tak żeby nikt na tym nie ucierpiał, a w naszych sercach zagościł spokój i miłość.

Choinki

Nie ma Wielkanocy bez jajek i nie ma Świąt bożego Narodzenia bez choinki. To przecież symbol tych świąt i odwieczny dylemat jaką choinkę wybrać ?

Sztuczna choinka, zrobiona z plastiku (czyli poniekąd z ropy naftowej), to najgorsze z możliwych rozwiązań. Plastikowe drzewko rozkłada się ponad 500 lat, a jego produkcja pochłania ogromne ilości energii. 

Jak kupić i dbać o żywe drzewko,  jakie jeszcze mamy alternatywy ?

 1. EKO CHOINKA 

Obudź w sobie duszę artysty i stwórz jedyny w swoim rodzaju alternatywny symbol świat – ozdób fikusa lub drabinę, zbuduj choinkę z patyków albo namaluj ją na ścianie. Internet jest pełen inspiracji a w Twoim domu jest na pewno masa przedmiotów do wykorzystania.

 1. WYBIERZ NATURALNĄ CHOINKĘ
 • Wybieraj drzewa żywe w donicy
 • Sprawdzaj oznaczenia – certyfikaty FSC i PEFC, potwierdzające zrównoważoną gospodarkę leśna
 • Zakupu dokonaj najlepiej w sklepie ogrodniczym lub od nadleśnictwa
 • Upewnij się czy choinka jest ukorzeniona(zbyt małe naczynie może sugerować, że sprzedawca poobcinał korzenie i choinka będzie pięknie wyglądać tylko kilka tygodni, a potem uschnie)
 1. JAK DBAĆ O ŻYWĄ CHOINKĘ
 • Choinka powinna stać jak najdalej od kaloryfera, nie może stać również bezpośrednio na ogrzewanej podłodze
 • Choinka nie powinna stać w domu dłużej niż 2 tygodnie
 • Pamiętaj o jej podlewaniu
 • Udekoruj ją tak żeby nie ucierpiały na tym igły, wybierz delikatne ozdoby  
 1. Święta, święta i po świętach, czyli co zrobić z drzewkiem w doniczce 
 • Nie wyrzucaj !
 • Ponownie posadź swoje drzewko w ogrodzie lub przekaż najbliższemu nadleśnictwu lub szkółce. To będzie piękny prezent dla planety.
 • Jeśli zdecydujesz się trzymać swoje drzewo w doniczce, możesz je również przynieść do domu podczas kolejnych świąt.

Prezenty

Mimo,  iż galerie handlowe są otwarte, internetowe zakupy kuszą banerami już od połowy listopada, to warto dobrze zastanowić się co tak naprawdę podarować bliskim w czasach kiedy większość z nas ma już wszystko czego potrzebuje. Tyle Tego mamy….

Podsuwamy parę  pomysłów, które warto rozważyć przy wyborze  tego wyjątkowego świątecznego upominku, a także jak go #eko zapakować.

Ozdoby świąteczne

Kupowanie nowych ozdób choinkowych to mało ekologiczny i ekonomiczny pomysł, zdecydowanie lepszym jest wykorzystanie tego, co już mamy. 

Po pierwsze wykorzystaj ozdoby z poprzednich lat. 

Po drugie – twórz!

Szczególnie bliskie naszemu sercu są metody upcyklingu. Dzięki nim uzyskasz ciekawą i kreatywną choinkę, a przedświąteczny czas spędzisz w twórczej atmosferze z całą rodziną.

Niestety, w tym roku nie uda się nam spotkać na wspólnych warsztatach, dlatego poniżej prezentujemy Wam kilka inspiracji – ciekawych przemian, rzeczy całkiem zwyczajnych w piękne i oryginalne ozdoby świąteczne.

Z żarówką

Zużyta żarówka to bardzo problematyczny odpad, który odpowiednio potraktowany może stać się ozdobą choinkową na wiele lat. Wystarczy farba, trochę kleju, kilka ozdobnych szpargałów i odrobina kreatywności. Tak powstaje bombka-żarówka.

Z nakrętki

Podobnie jak żarówki możesz wykorzystać nakrętki ze słoików czy butelek. Sklejone razem klejem na gorąco z przymocowanym sznureczkiem stanowią świetną bazę dla Twojej ozdoby. Co na niej powstanie, zależy wyłącznie od Ciebie. Podpowiemy, że na nakrętkach słoików  świetnie sprawdzi się technika decoupage.

Z natury

Szyszki, żołędzie, kasztany, orzechy, cynamon, suszone plastry pomarańczy… wszystko to może stać się znakomitą ozdobą przy pomocy wyłącznie kawałka sznurka. Naturalne zawieszki możesz zostawić sauté lub dodatkowo ozdobić. Wykorzystując laski cynamonu czy pomarańczę uzyskasz dodatkowo wspaniały świąteczny zapach.

Z materiału

Masz odrobinę talentu krawieckiego? Wykorzystaj niepotrzebne materiały i uszyj sobie bombkę albo dowolnego kształtu zawieszkę. To całkiem proste – wystarczy, że zszyjesz ze sobą dwa kawałki materiału w prostym kształcie (np. koła czy trójkąta) i wypełnisz dowolnym wypełniaczem, np. z ziół, dzięki którym uzyskasz dodatkowe walory zapachowe swojej zawieszki. Jeśli chcesz dodatkowo ozdobić taką materiałową bombkę, zrobisz to przyszywając drobne koraliki.

Z łakoci

Pieczesz świąteczne pierniczki – wykorzystaj część z nich do ozdobienia choinki. Jeśli brakuje Ci czasu i ochoty na robienie domowych wypieków, do dekoracji możesz wykorzystać ulubione cukierki. Takie smakowite drzewko to gratka szczególnie dla dzieci.

Z papieru

Papierowe aniołki lub łańcuchy z papierowych pasków możesz wykonać wspólnie z dziećmi. Technika ich wykonania jest banalnie prosta i wszystkim znana z czasów podstawówki. Nie kupuj kolorowego papieru, zamiast tego użyj ulotek, albo starych gazet, a wszystko pomaluj farbami.

Z masy solnej

Ozdoby świąteczne można zrobić również z masy solnej. Wystarczy przygotować ciasto z mąki, wody i soli (szklanka mąki i soli na pół szklanki wody), rozwałkować i wyciąć kształty foremkami do ciastek. Tak przygotowane ozdoby pozostawiamy do wyschnięcia, a potem malujemy. Jeśli chcesz uzyskać od razu kolorową masę, dodaj do ciasta kakao, kurkumę lub cynamon.

Z drewna

Kawałki i ścinki drewna pomalowane farbą, lub ozdobione koralikami będą stanowić fantastyczną naturalną ozdobę Twojego drzewka. Jeśli chcesz zrobić coś szczególnego, możesz wykorzystać technikę decoupage, która świetnie sprawdza się na drewnie.

*Tworząc choinkowe ozdoby pamiętaj by do pracy używać ekologicznych farb czy klei. Unikaj też nowych materiałów starając się wykorzystać jak najwięcej “śmieci”. 

A co z lampkami? 

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez lampek, które dodatkowo rozświetlają nasze domy w te najkrótsze dni roku. Jeśli zależy Ci na środowisku koniecznie poszukaj energooszczędnych światełek choinkowych, np. ledowych. To korzyść nie tylko dla planety, ale też Twojego portfela!

Świąteczne porządki

Do świąt zostało jeszcze kilka dni, więc to ostatnia chwila żeby zabrać się za porządki.  Zaawansowana joga na drabinie podczas mycia okien, pucowanie kanap i dywanów, przecieranie szafek i szafeczek… tyle tego… 

Podczas sprzątania wykorzystujemy ogromne ilości detergentów i środków czystości, których część może być szkodliwa dla środowiska i naszego zdrowia (!). Szczególnie niebezpieczne są te zawierające fosforany (V), które przedostając się wraz z ściekami do wód powodują ich eutrofizację (“zakwitanie”, co powoduje tworzenie pustyni tlenowej w zbiornikach wodnych).

Warto przyjrzeć się dokładnie składom środków czystości używanych w naszych domach, a podczas kolejnych zakupów wybrać takie, które będą bezpieczne dla środowiska i dla nas. Tego typu ekologiczne produkty stają się coraz popularniejsze, znajdziemy je niemal w każdej drogerii czy dyskoncie. Alternatywą dla szkodliwej chemii są także “czyścidła” własnej roboty – ekologiczne, skuteczne i proste w wykonaniu.

Poniżej przedstawiamy kilka przepisów. 

Wigilijny stół

Wigilia Bożego Narodzenia to dla wielu z nas szczególny moment w roku, kojarzony tradycyjnie z suto zastawionym stołem. Przygotowania do tej wyjątkowej kolacji wiążą się nierozłącznie z wielkimi zakupami i wielkim gotowaniem. W szale świątecznych przygotowań często zapominamy, że nadmierna konsumpcja to prawdziwe utrapienie dla przyrody. Ambitny plan 12 potraw możesz zrealizować w sposób przemyślany, minimalizując negatywny wpływ na środowisko – opracuj wigilijną strategię, która pomoże Ci zminimalizować Twój ślad środowiskowy. Dzięki temu składając życzenia przy stole, będziesz pewien, że w te święta zadbałeś nie tylko o swoich bliskich, ale też o planetę. 

Nie marnuj jedzenia

Marnowanie jedzenia to prawdziwa zmora naszych czasów, a jak wskazują statystyki Polacy znajdują się w niechlubnej czołówce tego rankingu. Zadbaj by nic z wigilijnego stołu się nie zmarnowało. W menu uwzględnij tylko te potrawy, które cieszą się popularnością wśród Twoich bliskich.  Nie ruszaj do sklepu bez listy zakupów i dobrze przemyśl ile produktów potrzebujesz. Weź pod uwagę co możesz przechować w lodówce, co zamrozić i kogo obdzielisz nadwyżkami.

Nie mnóż śmieci

Mimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwości tworzyw sztucznych dla środowiska i naszego zdrowia, wciąż chętnie sięgamy po produkty spożywcze pakowane w plastik. Świąteczny czas wzmożonej konsumpcji to dobry moment, żeby zmienić przyzwyczajenia. Niech Twoje wybory nie przyczyniają się do produkcji dodatkowych śmieci. Robiąc świąteczne zakupy koniecznie zwróć uwagę na rodzaj opakowania wybranego przez Ciebie produktu – sprawdź oznaczenie o przeznaczeniu do recyklingu. W miarę możliwości wybieraj tzw. produkty “na wagę”, a na zakupy zabieraj własne opakowania –  słoiki, pudełka, materiałowe siatki i woreczki. Pamiętaj, że sklep nie może Ci odmówić wydania towaru do Twojego pojemnika.

Kupuj lokalnie

Kupując jedzenie na świąteczny stół pomyśl o odległości, jaką pokonuje żywność zanim trafi na talerz. Egzotyczne produkty to większe koszty środowiskowe związane z m. in. z transportem. Postaw na produkty, które można kupić lokalnie, najlepiej od miejscowych producentów.

Oszczędź karpia

Przemysł mięsny jest przyczyną cierpienia wielu zwierząt i odpowiada też za znaczną emisję gazów cieplarnianych. Święta to dobry moment żeby rozważyć rezygnację z jedzenia ryb i mięsa, bądź ograniczenie spożywania tego rodzaju produktów. Wegetariańska czy wegańska wigilia nie jest już niczym zaskakującym i gości coraz częściej w polskich domach. Początkującym z pomocą przychodzi Internet, gdzie można znaleźć wiele bezmięsnych wigilijnych przepisów. Jeśli jednak nie jesteś w stanie odmówić sobie karpia na święta zadbaj o jego dobrostan. Pamiętaj, że ryby odczuwają ból czy strach tak samo jak inne zwierzęta, np. psy czy koty. Nie kupuj żywego karpia i zrezygnuj z zakupów w sklepach, które oferują żywe zwierzęta. Głosuj portfelem – rezygnując ze wspierania marek przyczyniających się do cierpienia zwierząt dajesz znać firmom, że czas na zmianę postępowania. 

*Artykuł jest częścią kampanii odbywającej się w ramach pakietów rozwojowych realizowanych przez OWES SWR i Miasto Katowice, współfinansowanych przez Miasto Katowice i Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *